پشت پرده تردد تاکسی‌های افغانستانی در مشهد

چند ماهی است که در سطح مشهد علاوه بر تاکسی‌های زردرنگی که همیشه بوده‌اند و مسافرین را جا‌به‌جا می‌کردند، تاکسی‌های آبی‌رنگی نیز دیده می‌شود که پلاک هرات پشت‌شان نصب شده است.

با توجه به اینکه تا چندی پیش چنین تاکسی‌هایی که تنها مسافرین افغانستانی را جابه‌جا می‌کنند، در شهر دیده نمی‌شدند، اکنون حضورشان سوال‌برانگیز است.

 

اکبر فلاح، سرپرست سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری مشهد در گفتگو با «انتخاب» در این خصوص اظهار کرد: اگرچه نظارت بر این تاکسی‌ها بر عهده تاکسیرانی مشهد نیست، اما تا جایی که من اطلاع دارم، این‌ها تاکسی‌های برون‌شهری اند و مسافرین را از مشهد به هرات و بالعکس جابه‌جا می‌کنند و اصلا در داخل شهر مشهد فعالیتی ندارند. وی افزود: این تاکسی‌ها افغانستانی‌های ساکن مشهد را جابه‌جا نمی‌کنند، زیرا این کار برای خودشان هم صرفه اقتصادی ندارد.

همچنین مجید نژادحسین، عضو شورای شهر مشهد نیز در این خصوص به «انتخاب» گفت: این تاکسی‌ها متعلق به افغانستان اند که از طریق مرز دوغارون وارد کشور می‌شوند و با ورود به مشهد، مسافرین را در پایانه‌های مسافربری پیاده می‌کنند و حق تردد در داخل شهر را ندارد.

 

وی در پاسخ به اینکه، اما چند مورد از تردد این تاکسی‌ها در سطح شهر دیده شده است، عنوان کرد: اگر این تاکسی‌ها در سطح شهر مسافرکشی کنند، پلیس راهنمایی و رانندگی وظیفه اعمال قانون بر آنان را دارد.

 

این در حالی است که هادی امیدوار، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی خراسان رضوی معتقد است اگرچه این تاکسی‌ها کارکرد برون‌شهری دارند، اما تردد و مسافرکشی آنان در داخل شهر نیز منعی ندارد. وی در گفت‌وگو با «انتخاب» بیان کرد: این تاکسی‌ها در اطراف پایانه مسافربری مشهد چند دفتر دارند و افرادی که قصد سفر به افغانستان را دارند، به این دفاتر مراجعه می‌کنند یا بالعکس مسافرینی از افغانستان با این تاکسی‌ها به مشهد می‌آیند. حال ممکن است زائرانی افغانستانی که مثلا می‌خواهند از هتل به حرم مشرف شوند نیز برای تردد از این تاکسی‌ها استفاده کنند.

 

امیدوار در پاسخ به اینکه، اما بنا بر گفته شورای شهر این تاکسی‌ها اجازه تردد در داخل شهر را ندارند، گفت: اینکه این تاکسی‌ها کجا اجازه تردد دارند را ما تعیین می‌کنیم. یک شهروند افغانستانی که به مشهد سفر کرده و در این جا غریب است، طبیعی است که وقتی می‌خواهد از پایانه به جایی برود یا در داخل شهر جابه‌جا شود، از این تاکسی‌ها استفاده کند.

 

رئیس پلیس راهور خراسان رضوی همچنین با بیان اینکه افغانستانی‌های ساکن در مشهد از این تاکسی‌ها استفاده نمی‌کنند، افزود: از قدیم‌الایام این تاکسی‌های برون‌شهری بین مشهد و هرات مسافرین را جابه‌جا می‌کردند و در داخل شهر نیز آنان را به مقصد‌های مورد نظرشان می‌رساندند. ممکن است جدیدا رنگ آن‌ها تغییر کرده باشد، وگرنه از قدیم بوده‌اند و در آینده هم خواهند بود.

اخبار مرتبط
نظر دهید