لحظه وقوع زلزله ۷.۷ ریشتری در سواحل شرقی فیلیپین؛ هشدار سونامی به ژاپن

آژانس زمین شناسی ژاپن به دنبال یک زلزله به بزرگی ۷.۶ ریشتر در فیلیپین هشدار سونامی در برخی از مناطق ساحلی ژاپن صادر کرد.زلزله‌ای با قدرت حداقل ۷.۵ ریشتر اواخر امروز (شنبه) جزیره «میندانائو» در جنوب فیلیپین را لرزاند و به دنبال آن دستور تخلیه برخی مناطق و سواحل جنوب غربی ژاپن به دلیل هشدار وقوع سونامی صادر شد. آژانس لرزه نگاری فیلیپین اعلام کرد که امواج سونامی می‌توانند تا نیمه شب (به وقت محلی) به فیلیپین برخورد کنند و برای ساعت‌ها ادامه داشته باشنداین سونامی که ارتفاع آن تا یک متر تخمین زده شده است، ساعات اولیه روز یکشنبه به وقت محلی به ژاپن خواهد رسید.

 

آژانس لرزه نگاری فیلیپین اعلام کرد که امواج سونامی می‌توانند تا نیمه شب (به وقت محلی) به فیلیپین برخورد کنند و برای ساعت‌ها ادامه داشته باشند.

 

از سوی دیگر سامانه هشدار سونامی ایالات متحده اعلام کرد که ممکن است در برخی از سواحل فیلیپین امواجی تا ارتفاع سه متر بالاتر از سطح جزر و مد وجود داشته باشد.

 

فیلیپین اعلام کرد که انتظار خسارات قابل توجهی از این زمین لرزه دارد و در عین حال نسبت به پس لرزه‌ها هشدار داد.رئیس پلیس محلی شهر ساحلی «هیناتوان» در نزدیکی مرکز زمین‌لرزه گفت: برق از زمان وقوع زلزله قطع شده است، اما هنوز هیچ تلفات یا خسارتی گزارش نشده است.

 

مرکز لرزه‌نگاری اروپا و مدیترانه (EMSC) اعلام کرد که این زلزله به بزرگی ۷.۵ ریشتر در عمق ۶۳ کیلومتری (۳۹ مایلی) رخ داده است.

 

سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده آمریکا (USGS) نیز شدت این زمین‌لرزه را ۷.۶ ریشتر و عمق ۳۲ کیلومتری (۲۰ مایلی) اعلام کرد که در ساعت ۲۲:۳۷ به وقت فیلیپین (۱۴۳۷ به وقت گرینویچ) رخ داده استفیلیپین در حلقه آتش در حوزه اقیانوس آرام واقع شده و از جمله کشور‌هایی است که در معرض حرکات لرزه‌ای زیادی قرار می‌گیرند

اخبار مرتبط
نظر دهید