شرایط دریافت وام ودیعه مسکن/مدارک لازم برای ثبت نام وام ودیعه مسکن

یکی از روش هایی که دولت برای کمک به مستاجران در پیش گرفته، پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن است. حالا مبلغ این وام دو برابر شده و متقاضیان می توانند برای دریافت آن، در سامانه ی مربوطه ثبت نام کنند.بعد از سال ۹۶ که قیمت مسکن دچار افزایش شد، اصلی ترین قشری که ضربه خوردند، مستاجران بودند. نه تنها خرید مسکن از دسترس مستاجران دور شد، بلکه دیگر قادر به تامین مبالغ ودیعه مسکن نیز نبودند.حالا رهن و اجاره ی یک منزل مسکونی در تهران، دغدغه ی بسیاری از خانواده ها شده است. به همین دلیل، دولت تصمیم گرفت مبلغ ناچیزی را به عنوان تسهیلات بانکی ودیعه مسکن در نظر بگیرد. گرچه آمارهای مربوط به پرداخت این تسهیلات اصلا جالب توجه نیست اما به هرحال، خیلی از مستاجران از دو برابر شدن مبلغ این وام، خوشحال شدند.

برای دریافت این وام، متقاضیان باید به سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن مراجعه کرده و ثبت نام اولیه را انجام دهند.

در حال حاضر، ۲۰ بانک هستند که وظیفه ی پرداخت وام ودیعه مسکن را به عهده دارند.این بانک ها عبارت اند از:

 

بانک ملت

بانک رفاه

بانک پاسارگاد

بانک تجارت

بانک مسکن

بانک صادرات

بانک رفاه کارگران

بانک سپه

بانک ملی

بانک سامان

بانک شهر

بانک خاورمیانه

بانک پارسیان

بانک سینا

بانک کارآفرین

بانک آینده

بانک گردشگری

بانک اقتصاد نوین

بانک ایران زمین

پست بانک

موسسه اعتباری مللپیش از این، مبلغ وام در تهران ۱۰۰ میلیون تومان بود. حالا این رقم به ۲۰۰ میلیون رسیده است. در مراکز استان ها نیز مبلغ جدید، ۱۵۰ میلیون تومان است. شهرهای دیگر می توانند وام ۴۰ میلیونی دریافت کنند و روستاییان نیز برای اولین بار از وام ودیعه ی ۴۰ میلیونی می توانند بهره مند شوند.شرایط دریافت وام ودیعه مسکن

سوال اینجاست که وام ودیعه مسکن به چه کسانی تعلق می گیرد. قبل از هر چیزی باید مشخص شود که متقاضی در یک منزل استیجاری زندگی می کند.

در گام اول باید در سامانه املاک ثبت نام کند. شرایط مشخصی در سایت مزبور درج شده و متقاضیان باید مطمئن شوند که تمام شرایطی که برای سال ۱۴۰۲ در نظر گرفته شده است را دارند.

و اما شرایط دریافت تسهیلات ودیعه مسکن به شکل زیر است:متقاضی وام ودیعه مسکن باید متاهل باشد و یا سرپرست خانوار به حساب آید.

تمام زنان مجرد بالای ۳۵ سال که با خانواده زندگی نمی کنند و خودسرپرست به حساب می آیند نیز می توانند برای دریافت این وام اقدام کنند.

آقایانی که در گذشته، متاهل بوده اند اما حالا به دلیل فوت همسر یا طلاق، مجرد شده اند، می توانند از وام مزبور استفاده کنند.

تمام کسانی که می خواهند وام ودیعه مسکن دریافت کنند، باید دارای اجاره نامه رسمی باشند. به این معنا که اجاره نامه ی آنها در سامانه ثبت معاملات و املاک کشور ثبت شده باشد و کد رهگیری دریافت کرده باشند.

متقاضیان باید دقت داشته باشند که قرارداد اجاره شان، حداقل تا پایان زمان ثبت نام وام ودیعه مسکن اعتبار داشته باشد.بعد از آن، متقاضیان به شعب بانک معرفی می شوند. در بانک نیز مدارک مختلفی باید آماده کرده و ارائه کنند. علاوه بر این، متقاضیان دو هفته فرصت دارند که ضامنین خود را به بانک معرفی کنند. در غیر این صورت، درخواست آن ها برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن رد خواهد شد.

 

در صورتی که مطمئن هستید شرایط احراز وام ودیعه مسکن را دارا می باشید، می توانید با مراجعه به سایت tem.mrud.ir ثبت نام اولیه خود را انجام دهید. علاوه بر این، مستاجرین باید ثبت نام ملک خود را در سامانه املاک و اسکان انجام دهند.مدارک لازم برای ثبت نام وام ودیعه مسکن

هر بانکی ممکن است مدارک مورد نظر خود را درخواست کند اما به طور کلی، مدارک زیر برای دریافت وام ودیعه مسکن خواسته می شود:

 

مدارک هویتی فرد از جمله شناسنامه و کارت ملی

قولنامه مسکن رسمی دارای کد رهگیری یا اجاره نامه رسمی که در سایت ثبت معاملات املاک ثبت شده باشد

گواهی کسر از حقوق یا مستمری بگیری

در صورتی که متقاضیان گواهی کسر حقوق یا مستمری بگیری ندارند، می توانند سفته یا برگ گواهی سهام عدالت خود را ارائه نمایند.

طور کلی، وام ودیعه مسکن گرچه مبلغ چندان بالایی ندارد اما برای خیلی از کسانی که درگیر اجاره نشینی هستند، می تواند مفید و موثر باشد.

اخبار مرتبط
نظر 1
  1. فرزاد می گوید

    عالی

نظر دهید