سردبیر و موسس مجله خاطره‌انگیز ایران درگذشت

بیژن رفیعی خالق مجله خاطره انگیز دنیای ورزش، پس از مدتها در بستر بیماری درگذشت.

نسل های زیادی با خواندن هفته نامه دنیای ورزش مطالعه را آغاز کردند و سالها برای تهیه‌اش صفی طولانی مقابل دکه روزنامه‌فروشی‌ها تشکیل می‌شد.نخستین شماره این هفته نامه در ۱۶ شهریور ۱۳۴۹ در تهران به چاپ رسید و پس از حدود ۴۸ سال فعالیت هفته نامه در سال ۱۳۹۷ زیر نظر موسسه اطلاعات تعطیل شد.پیش از انقلاب ۵۷ کیهان ورزشی و دنیای ورزش مهمترین نشریات ورزشی ایران بودند که سطح تاثیرگذاری بالایی در ورزش ایران داشتند.

دنیای ورزش پانزده سال پس از هفته نامه کیهان ورزشی روی دکه ها آمد و سعی کرد نگاه دیگری به ورزش داشته باشد.کیهان ورزشی در هجدهم آذر 1334 زیر نظر موسسه کیهان شروع به فعالیت کرد و در حال حاضر قدیمی ترین مجله ورزشی در ایران است و بیش از ۶۳ سال است که منتشر می شود، هرچند دیگر مخاطب ، تیراژ و جذابیت گذشته را به دلیل ظهور رسانه‌های اجتماعی و دیجیتال ندارد. این داستانی است که شامل همه نشریات چاپی می‌شود.سال ۱۳۴۶ جوانی ۳۱ ساله بنام بیژن رفیعی با طرحی نوآورانه بنیانگذار مجله‌ای بنام “دنیای ورزش” با مختصات ظاهری متفاوت، جلد رنگی و صفحات داخلی شکیل و جاذبه بصری و محتوایی ، سرآغاز ثبت وقایع ورزشی در رقابتی به درازای چند دهه با رقیبی قدرتمند و قدیمی بنام کیهان ورزشی شد. کیهان بیشتر انتقادی و تند بود اما دنیای ورزش سعی کرد ملایم‌تر با پدیده ها برخورد کند.

 

متاسفانه دنیای ورزش که سالهای پس از انقلاب هم ادامه انتشار داشت، پنج سال قبل در اثر ناتوانی موسسه اطلاعات در تامین مخارج و با مدیریت غلامحسین شعبانی بسته شد.

 

استاد بیژن رفیعی در ۸۸ سالگی در آمریکا در حضور فرزندان و نوه هایش چشم از دنیا فرو بست و یادگاری زیبایی از خود در فرهنگ و ورزش ایران به جا گذاشت که هنوز برخی، شماره‌های قدیمی این مجله را در آرشیو خانگی خود نگه داشته اند.

اخبار مرتبط
نظر دهید