زمان واریز عیدی بازنشستگان مشخص شد

زمان واریز عیدی بازنشستگان ۱۴۰۲ اعلام شد. بر اساس جدیدترین اخبار بازنشستگان درخواست افزایش عیدی کارگران بازنشسته نیز در این روزها صادر شده است که تصمیم‌گری درباره آن به عهده سازمان تامین اجتماعی است.واریز عیدی بازنشستگان از اسفندماه ۱۴۰۲ آغاز خواهد شد. مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۳، همانند سال های گذشته. توسط دولت و به موجب مصوبه هیات وزیران تعیین می شود. بنابراین، میزان پاداش آخر سال بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۳، به اندازه مبلغ عیدی کارکنان دولت در سال ۱۴۰۳ مورد تصویب قرار می گیرد. اما مبلغ عیدی بازنشستگان کارگری هرساله به یکی از جنجالی‌ترین موضوعات خبری پایان سال تبدیل می‌شود.

انتقاد از مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی ۱۴۰۲

به تازگی یدالله فرجی، فعال صنفی بازنشستگان و از اعضای سابق شورای اسلامی کار خواستار پرداختِ «عیدی کارگری» به بازنشستگان تامین اجتماعی شد. او با انتقاد از مبلغ عیدی بازنشستگان کارگری گفته است. سالهاست که یکی از اصلی‌ترین مطالبات بازنشستگان تامین اجتماعی، پرداخت عیدی کارگری است. این مطالبه را در دولت‌های مختلف مطرح کرده‌ایم اما متاسفانه هیچ زمان گوش شنوایی نبوده است.به گفته فرجی، مدیرعامل تامین اجتماعی که حرف آخر را در مورد رقم عیدی بازنشستگان این سازمان می‌زند.

باید بداند با عیدی کارمندی، کارگران بازنشسته شب عید شرمنده خانواده‌هایشان می‌شوند. کارگر کارگر است و شاغل و بازنشسته ندارد؛ وقتی قانون می‌گوید کف عیدی کارگری ۶۰ روز مزد مصوب و سقف آن ۹۰ روز مزد است. باید این محدوده قانونی در مورد عیدی پرداختی به کارگران بازنشسته نیز رعایت شود.

دو پایه دستمزد؛ رقم عیدی بازنشستگان کارگری ۱۴۰۲

فرجی با بیان اینکه انتظار داریم حداقل به اندازه دو پایه دستمزد به تمام بازنشستگان تامین اجتماعی عیدی بدهند؛ اضافه کرد. بیش از ۶۰ درصد بازنشستگان تامین اجتماعی حداقل بگیر و زیر خط فقر هستند. چرا عیدی پایان سالِ بازنشسته‌ای که ۹ میلیون حقوق می‌گیرد باید برابر با عیدی پرداختی به یک قاضی یا یک استاد دانشگاه باشد؟ اگر قرار بر برابری در پرداخت‌هاست، در طول سال مزایای آن چنانی خواص را هم به ما کارگران بازنشسته بپردازند.

اخبار مرتبط
نظر دهید