اعلام زمان و مبلغ عیدی کارگران و کارمندان در 1403

زمان پرداخت و مبلغ عیدی کارگران و کارمندان برای سال 1403 اعلام شد.مبلغ حداکثر و حداقل عیدی کارگران که در اسفند ۱۴۰۲ دریافت می‌کنند اعلام شد.

با توجه به مصوبه جدید شورای عالی کار، حداقل و حداکثر عیدی کارگران در سال ۱۴۰۲، به ترتیب ۱۰۶,۱۶۵,۶۸۰ ریال و ۱۵۹,۲۴۸,۵۲۰ ریال است.عیدی یکی از مهم‌ترین و باارزش‌ترین مزایای شغلی برای کارگران و کارمندان به‌شمار می‌رود که به‌عنوان یک سنت زیبا در ایام عید نوروز به آن‌ها پرداخت می‌شود. عیدی علاوه‌بر بعد مالی و کمک به بهبود شرایط معیشتی خانواده‌ها، دارای اهمیت روانی بسزایی است؛ زیرا پرداخت عیدی می‌تواند باعث افزایش رضایت شغلی، انگیزه کاری و حس تعلق کارکنان نسبت به سازمان شود.از سوی دیگر، تاخیر در پرداخت آن یا کاهش سهم عیدی تاثیر منفی بر روحیه کارکنان خواهد گذاشت.

در سال‌های اخیر با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی، کارگران و کارمندان همواره خواستار افزایش سهم عیدی بوده‌اند. در ادامه به بررسی میزان عیدی سال ۱۴۰۲ کارکنان می‌پردازیم.عیدی سال ۱۴۰۲ کارگران چقدر است؟

نکته مهمی که باید به آن توجه شود این است که بر اساس قانون کار جمهوری اسلامی ایران، کمترین میزان قانونی عیدی برای هر یک از کارگران نباید از ۶۰ روز دستمزد آن‌ها کمتر باشد.

با توجه به افزایش حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۱,۷۶۹,۴۲۸ ریال، پایین‌ترین میزان عیدی قانونی در سال ۱۴۰۲ نیز معادل ۱۰۶,۱۶۵,۶۸۰ ریال خواهد بود.نکته دوم این است که در ماده واحده قانون کار آمده است، مبلغ پرداخت عیدی کارکنان نباید از ۹۰ روز حداقل مزد روزانه تجاوز کند. بنابراین حداکثر عیدی ۱۴۰۲ که کارگران دریافت می‌کنند هم مبلغ ۱۵۹,۲۴۸,۵۲۰ ریال خواهد بود.مورد مهم دیگری که باید به آن توجه شود، تاثیر عواملی همچون سابقه کار، عملکرد، میزان مهارت و تجربه کارگر و همچنین وضعیت اقتصادی کارگاه یا کارفرما است که در نهایی شدن مبلغ دقیق عیدی هر یک از کارگران موثر خواهد بود.حداقل و حداکثر عیدی ۱۴۰۲ کارگران

حداقل عیدی سال ۱۴۰۳ که کارگران در اسفند ماه ۱۴۰۲ دریافت می‌کنند، معادل ۱۰۶,۱۶۵,۶۸۰ ریال خواهد بود (با توجه به افزایش حداقل دستمزد روزانه کارگران در سال ۱۴۰۲ به مبلغ ۱,۷۶۹,۴۲۸ ریال)حداکثر عیدی نیز معمولا تا ۳ برابر حداقل دستمزد ماهانه یعنی حدود ۱۵۹,۲۴۸,۵۲۰ ریال تعیین می‌شود.

از آنجایی که محاسبه دقیق و قانونی مبلغ عیدی هم برای کارمندان و هم کارفرمایان مهم است، بسیار مهم است که به منابع معتبر و به‌روز برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه کنید. محاسبان با ارائه مقالات جدید و تخصصی در حوزه‌های آموزش حقوق و دستمزد، مالیات و حسابداری، یکی از منابع ارزشمند در این حوزه است..زمان دریافت عیدی کارگران

زمان دقیق دریافت عیدی برای کارگران بر اساس قوانین کار تعیین شده است. به‌طور خلاصه:

طبق قانون کار ایران، کارفرمایان موظف هستند حداکثر تا یک هفته قبل از شروع سال جدید و عید نوروز، نسبت به پرداخت عیدی کارگران اقدام کنند.

اخبار مرتبط
2 نظرات
  1. محمد می گوید

    سلام به نظر من الان دیگه 10میلیون عیدی حساب نمیشه میخوای کارگران و بازنشسته ها رو خوشحال کنید حداقل یه چیزی بدین که بتونه برای خانوادش دم عید یه تیکه لباس بخره

  2. امیر می گوید

    خیلی مسخرس عیدی باید طبق ساعات کار محاسبه شود کارگری که ساعت ۷صبح تا ۷غروب تایم عادی از ۷تا 21اضافه کاری اجباریشه سر ماه از 300ساعت کارش تجاوز میکنه میشه گفت14ساعت سرکاره یعنی روزی دوروز کار میکنه کار فرما حقشو نمیده دولتم اینجوری حساب میکنه داریم ۶تومان کرایه خونه میدیم پایمون 5200 ریدم به این زندگی این چرتکه های بی وژدانتون که خیال میکنین کارگر مثل خودتون 5میگیره 10تمن هم کنارش رانت ودزدی گیرش میاد دولت بیا جواب بده نماینده به استلاح کارگر حتی خداهم وقت برای شنیدن دردل کارگرها نداره نمیدونم شاید امشب یا چند روز مانده به خودکشی ما از شرم وخجالت غروب که از سرکار میای و دستت خالیه خدا حق مارو ازتون بگیره انشالله

نظر دهید